Matematică
KOMY
2016-09-22 02:37:57
Intr-un depozit sunt 971 kg de mere si pere.Diferenta dintre cantitatea de mere și cea de pere este de 285 kg.Cati lei se încasează dacă se vinde un sfert din cantitatea de mere și 3/7 din cantitatea de pere,cunoscând ca 2kg de mere și 3 kg de pere costa 26 lei și ca 1 kg de mere costa 2/3 din prețul unui kg de pere? Dau coroana! Cu segmente daca se poate rezolva asa va rog!
Răspunsuri la întrebare
Cont şters
2016-09-22 06:16:49

m+p = 971 m-p = 285 =>m = p+285 m |____|+285 p |____| avem 2 segmente egale +285 = 971 971-285 = 686 686 : 2 = 343 ( un segment) m = 343+285 = 628 ( mere) p = 343 ( pere) 628 : 4 = 157 kg (cantitatea de mere care se vinde) 3×343:7 = 3×49 = 147 kg ( cantitatea de pere care se vinde) 2 kg mere.....3 kg pere......26 lei 1 kg mere = 2 p:3 4p/3+3p = 26 |×3 4p+9p = 78 13×p = 78 p = 78:13 p = 6 lei (1 kg pere) m = 2×6:3 = 4 lei ( 1 kg mere) Aflam cati lei s-au incasat dupa vanzarea a 157 kg mere 157 × 4 = 628 lei Aflam cati lei s-au incasat dupa vanzarea a 147 kg pere 147 × 6 = 882 lei

Adăugați un răspuns