mai am o intrebare la matematica care este aceeasta Pentru 4 acadele si 3 ciocolate mama a platit 20 de lei . In alta zi a cumparat 4 acadele si 5 ciocolate si a platit 28 de lei .Cat costa o acade ? Dar o ciocolata ?
Răspunsuri la întrebare
2016-09-27 21:02:55
4a+3b=20 si 40a+5c=28 scazand prima ecuatie a doua obtinem 2c=8 adica o ciocolata este 4 lei iar o acadea(20-3x4):4=8:2=2 lei o acadea Sper c team ajutat
Adăugați un răspuns