Matematică
tarnaveanrebeca
2016-10-02 21:19:42
La o cantina s-au cumparat intr-o zi 38 pahare de iaurt si 14 pahare de smantana pentru care s-au platit 132 de lei,iar in alta zi s-au cumparat 36 de pahare si 7 pahare de smantana,pentru care s-au platit 100 de lei.Cat costa un pahar cu iaurt?Dar unul de smantana? Rezolva problema folosind operatia de impartire pentru ,,egalizarea" unei marimi din probleme (pentru a o aduce la acelasi termen de comparatie) (Metoda lrin organizarea si interpretarea datelor)
Răspunsuri la întrebare
rolandsuicu0
2016-10-02 22:45:05

38iaurturi........14 smantina ......132 lei 36 iaurt............7 smintina...........100 lei impartim la 2 prima expresie care devine  19i..........7s..........66 lei 36i..........7s..........100lei 36-19 i=100-66 lei 17i=34 lei i=34:17=2 iaurtul= 2 lei 36x2+7s=100 7s=100-72 7s=28 s=28:7=4 s=4 smantina=4 lei  

Adăugați un răspuns